Diagnostika autizmu
Od. 1. januára 2024 v SPOSA POPRAD-TATRY, O. Z. realizujeme vyšetrenia, ktoré sú „zlatým štandardom“ diagnostiky vo vyspelých krajinách, pri hodnotení miery príznakov porúch autistického spektra (PAS).
Používame pritom dva osvedčené diagnostické nástroje:
- ADOS-2 (priame pozorovanie dieťaťa/dospelého)
- ADI-R ( interview s rodičmi/ zákonnými zástupcami dieťaťa)
ADOS -2
- ADOS-2 predstavuje štandardizovaný diagnostický nástroj, ktorý zahŕňa niekoľko aktivít; u detí v nižšom veku primárne na báze hry. Tieto aktivity sú navrhnuté tak, aby sme prostredníctvom nich získali informácie v oblasti komunikácie, recipročnej sociálnej interakcie, repetitívneho správania a špecifických prejavov spojených s poruchou autistického spektra (PAS). Celé vyšetrenie sa prispôsobuje jazykovej a vývinovej úrovni dieťaťa a trvá približne 40-60 minút.
- ADOS-2 je možné administrovať v piatich moduloch v závislosti od chronologického veku a úrovni expesívnej reči diagnostikovanej osoby. Protokol sa skladá zo série štruktúrovaných a pološtruktúrovaných rozhovorov a aktivít zahrňujúcich interakciu medzi diagnostikom a vyšetrovaným dieťaťom/ dospelým. U detí od 12-tého veku života (ktoré rozprávajú vo vetách) a u dospelých sa vyšetrenie zakladá prevažne na báze rozhovoru s diagnostikom.
Autism Diagnostic Observation Schedule – second version ; Lord, 2014 (Diagnostika a hodnotenie porúch autistického spektra, 2. vydanie)
ADI-R
- ADI-R predstavuje kľúčový prvok v diagnostickom procese u detí, u ktorých bolo vyslovené podozrenie na autizmus. Pozostáva z 90-tich otázok, ktoré kladie diagnostik rodičovi/zákonnému zástupcovi dieťaťa. Tento diagnostický nástroj sa zameriava na hodnotenie kvalitatívnej a kvantitatívnej zložky komunikácie, sociálnej interakcie a stereotypných vzorcov správania. Všetky položky správania sú hodnotené v závislosti od ich vývinu v čase a zameriavajú sa na kľúčové správanie dieťaťa vo veku 4-5 rokov, keď sú autistické príznaky vyjadrené s vysokou pravdepodobnosťou.
R Autism Diagnostic Interview – Revised; Rutter, 2003; (Diagnostický rozhovor na autizmus – revidovaný)
SLEDOVANÉ SEKCIE V ADI-R ↓ |
A/ Kvalitatívne abnormality v recipročnej sociálnej interakcii |
B/ Kvalitatívne abnormality v komunikácii |
C/ Úzko vymedzené, repetitívne a stereotypné vzorce správania |
D/ Abnormality vo vývoji zjavné vo veku 36 mesiacov alebo skôr |
Aj keď škály ADOS-2 a ADI –R poskytujú komplexný obraz autistických príznakov a poskytujú náčrt silných a slabých stránok dieťaťa/dospelého, výsledok však nedáva absolútnu odpoveď, či dieťa/dospelý má alebo nemá poruchu autistického spektra (PAS). Konečnú diagnózu stanoví až pedopsychiater/psychiater s prihliadnutím na všetky vyšetrenia, ktoré dieťa alebo dospelý absolvoval v rámci multidisciplinárneho prístupu u viacerých odborníkov.
Diagnostiku vykonávame v súlade so Štandardnými operačnými postupmi Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky „ Poruchy autistického spektra – diagnostika“ s dátumom účinnosti od 1.7.2021 ( viď. PDF dokument v prílohe)
Cieľom tohto štandardného operačného postupu (ŠOP) je zjednotiť, aktualizovať a zefektívniť diagnostiku osôb s PAS. Vytváranie tohto štandardu vychádza zo zahraničných guidelines a odporúčaní medicíny založenej na dôkazoch. Rovnako sa snaží zohľadniť požiadavky pripravovanej 11. revízie Medzinárodnej klasifikácie chorôb (MKCH-11).
Ešte jeden bonus na záver – prikladám DACH skreening tabuľku na otestovanie detského autistického správania. Takéto samovyšetrenie je samozrejme len pre vlastnú potrebu, vždy treba navštíviť odborníka.
CENNÍK S PLATNOSŤOU OD 1. JANUÁRA 2024
- Diagnostika (vyšetrenia ADOS-2, ADI-R) – realizácia 2 vyšetrení, vypracovanie podrobnej diagnostickej správy – 150 €
- Záverečné konzultačné stretnutie s rodičmi/opatrovníkmi ( v prípade potreby) – 40 €
V prípade záujme o diagnostiku kontaktujte prosím našu štatutárku PhDr. Ivetu Franzenovú, PHD.